Прокурор відділу організації діяльності у сфері запобігання та протидії корупції Департаменту підтримання обвинувачення та представництва інтересів держави в судах ГПУ
Біловар Руслан Йосипович. Розслідування «PROSUD».
Генеральна прокуратура України, як і вся система органів прокуратури, потребує професійного оновлення та очищення від старих кадрів. Здавалося б, це завдання мало би бути в пріоритеті для очільників цього органу та новостворених органів на кшталт Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів. Однак насправді прокурори з досить сумнівною репутацією отримують підвищення в Генпрокуратурі на посади, пов’язані із запобіганням корупції.
Знайомтесь, прокурор відділу організації діяльності у сфері запобігання та протидії корупції Департаменту підтримання обвинувачення та представництва інтересів держави в судах Генеральної прокуратури України – Руслан Йосипович Біловар.
Офіційної біографії Руслана Біловара у вільному доступі немає. Втім, про місця його роботи ми можемо дізнатися із ЗМІ. Наприклад, можемо знайти публікацію за 2005 рік, де Руслан Йосипович фігурує як берегівський (Закарпатська область) міжрайонний прокурор. Також відомо, що у 2010 році він був першим заступником прокурора Закарпатської області. Це підтверджується у відповідній декларації чиновника. У 2011 році навіть згадується, що Руслан Йосипович був виконуючим обов’язки прокурора Закарпаття.
Наступним відомим місцем роботи Руслана Біловара є очолювана ним протягом 2011-2013 років прокуратура м. Мукачево.
Відтоді Руслан Йосипович Біловар продовжив будувати свою прокурорську кар’єру. Одразу після звільнення з посади керівника прокуратури м. Мукачево Біловар працював старшим слідчим слідчого відділу прокуратури Закарпатської області. А вже 4 вересня 2013 року він став тимчасово виконуючим обов’язки прокурора м. Ужгород, а згодом посів посаду заступника прокурора Ужгорода.
Уже після Революції гідності Руслана Біловара призначили відповідальним за внутрішню безпеку в обласній прокуратурі. Офіційно ця посада звучить так: прокурор відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах Управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури Генеральної прокуратури України (з місцем дислокації у прокуратурі Закарпатської області).
Починаючи з 25 липня 2017 року, Руслан Йосипович п’ять разів перепризначається на посади, більшість з яких стосується сфери запобігання та протидії корупції. Сьогодні Руслан Йосипович Біловар обіймає посаду прокурора відділу організації діяльності у сфері запобігання та протидії корупції Департаменту підтримання обвинувачення та представництва інтересів держави в судах.
Такий успіх Руслана Біловара у місцевих ЗМІ пов’язують із знайомством із колишнім головою Закарпатської облради Іваном Балогою. До речі, батько прокурора Йосип Юрійович Біловар був помічником у народного депутата Віктора Івановича Балоги – брата Івана Балоги.
У ЗМІ також була опублікована інформація та відео, «на якому можна спостерігати, як колишній прокурор Мукачева та головний борець із корупцією прокуратури Закарпатської області Руслан Біловар вивантажує з автомобіля марки Volkswagen Touareg кілька ящиків і перекладає їх в інший автомобіль». «У такий спосіб закарпатський «данаєць» упаковував автомобіль заступника начальника управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури – начальника відділу службових розслідувань, запобігання і протидії корупції ГПУ Ігоря Бондаренка». На жаль, до сьогодні це відео не збереглося, тож підтвердити чи спростувати цю інформацію важко, окрім як підтвердженого факту наявності у матері прокурора автомобіля Volkswagen Touareg.
Ще одним цікавим фактом є спалення автомобіля Руслана Біловара. Це сталося у 2012 році. За інформацією прес-служби прокуратури, цим авто був Mercedes ML-350 2012 року випуску, власником якого була теж матір прокурора.
Дружина прокурора – Ірина Олександрівна Біловар – зареєстрована нотаріусом за адресою м. Мукачево, вул. І. Маргітича, буд.12, кв.1.
Матір прокурора – Людмила Олексіївна Біловар – теж має стосунок до правозахисної діяльності та з 2000 року є адвокатом. Адвокатом, вочевидь, був і вищезгаданий батько Руслана Біловара. Ба більше, у 2011 році Янукович нагородив Йосипа Юрійовича Біловара званням «Заслужений юрист України».
Син прокурора – 17-річний Крістіан Русланович Біловар – є гравцем молодіжної команди футбольного клубу «Динамо».
Варто також згадати і про брата прокурора – Богдана Юрійовича Біловара. Раніше Богдан Юрійович теж був прокурором, однак його звільнили за участь у хабарництві. Пізніше Богдан Юрійович оскаржив рішення про звільнення й виграв апеляційну та касаційну інстанції. Втім, схоже, що після цього він не став продовжувати працювати в органах прокуратури та почав займатися адвокатською діяльністю.
Не менш цікавими виявилися декларації прокурора за 2010, 2013, 2015, 2016 та 2017 роки. Заробітна плата Руслана Біловара за цей період склала 1,1 млн грн. Однак більшість доходу Руслан Йосипович отримує не від роботи в прокуратурі, а від продажу майна, спадщини, подарунків і здачі майна в оренду. Якщо підсумувати, то додатково Руслан Біловар задекларував майже 4,5 млн грн.
Однак тут є декілька цікавих моментів. Більшу частину цієї суми Руслан Біловар отримав від продажу авто (1,7 млн грн), подарунку від матері (1 млн грн) та спадщини (370 тис. грн). Але серед 4,5 млн грн є й інші доходи, наприклад здача майна в оренду. Так, протягом 2015-2017 років Руслан Біловар здавав офіс своїй дружині. І за це він отримав сумарно 164 тис. грн. Ще 578 тис. грн він отримав, здаючи майно в оренду ТОВ «Фірма «Карпати ЛТД», компанії, 100 % власником якої є матір прокурора.
Дружина прокурора за аналогічний період задекларувала 1,2 млн грн заробітної плати та ще 900 тис. грн від продажу рухомого майна.
У 2017 році Руслан Біловар отримав спадщину у вигляді земельної ділянки. Вона розташована на території Верхньокоропецької сільської ради, що в Закарпатській області. Цікаво, що на цій земельній ділянці розташований будинок, однак, хто є його власником, невідомо.
Ще одна земельна ділянка розташована в м. Мукачево, на вул. С. Клочурака. Власником цієї землі прокурор став у 2013 році, однак у декларації за цей рік її він не вказав. Окрім неї, Руслан Біловар задекларував ще дві ділянки в м. Мукачево. Одна з них, площею 615 кв. м., теж відсутня в декларації за 2013 рік, хоча її власником Руслан Йосипович став ще у 2011 році.
Руслан Йосипович також отримав у спадщину дві квартири в м. Мукачево. Їхня сумарна площа – 133 кв. м., і розташовані вони за адресою: вул. І. Маргітича, 12. За цією ж адресою розташоване й нежитлове приміщення, власником якого теж є прокурор. Саме в цьому будинку і розташований офіс дружини Руслана Йосиповича та юридична компанія його матері.
Ще одне торговельно-офісне приміщення, площею 154 кв. м., розташоване за адресою вул. І. Маргітича, 16. Його власником теж є Руслан Біловар.
Дружина прокурора Ірина Олександрівна Біловар 18 липня 2018 року стала власницею земельної ділянки та будинку, площею 257 кв. м., за адресою: м. Мукачево, вул. В. Жупана, 3. Очевидно, цю нерухомість ми побачимо вже в декларації прокурора наступного року.
Натомість у декларації зазначений інший будинок Ірини Олександрівни. Власницею цього житла, площею 244 кв. м., пані Ірина стала у 2007 році, що обійшлося їй у 221 тис. грн.
Окрім того, пані Ірина володіє ще трьома земельними ділянками. Одна з них розташована в с. Верхня Визниця на березі річки Визниця. По сусідству з ділянкою пані Ірини вже будуються нові житлові будинки.
У подружжя Біловарів також досить багато цінного рухомого майна. Наприклад, Руслан Йосипович є власником колекції картин закарпатських художників і годинника Rolex. А от Ірина Олександрівна у своєму розпорядженні має верхній одяг із хутра та два ювелірні вироби з дорогоцінного каменю та металу.
Також пані Ірина є власницею розкішного автомобіля Mercedes GLE350 2015 року випуску. Задекларована вартість цього авто – 1,7 млн грн.
Окрім високих задекларованих доходів прокурора, вражають його заощадження. Руслан Біловар вказав 2,5 млн грн, 170 тис. дол. та 73 тис. євро готівки. Ще 520 тис. грн та 14 тис. дол. готівки задекларувала його дружина.
У Реєстрі речових прав на нерухоме майно ми також дізналися про власність матері прокурора – Людмили Олексіївни Біловар. Як з’ясувалося, вона є власницею квартири в Ужгороді, площею 129 кв. м. за адресою: вул. Франка, 1в, а також шести земельних ділянок. Нас зацікавила одна з них. Ідеться про земельну ділянку в с. Дийда, що розташоване неподалік озера Дідове. І саме на березі цього озера Людмила Олексіївна орендує ділянку в Івана Васильовича Ільтя. Орендує її вона разом з Олександром Олександровичем Яцканичем – люстрованим екс-начальником Берегівського РВ УМВС України в Закарпатській області. На цій ділянці розташований будиночок із виходом до озера, однак, хто є його власником, невідомо через відсутність інформації в Реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Окрім того, пані Людмила володіє елітними автомобілями VOLKSWAGEN TOUAREG 7L 2013 року та MERCEDES-BENZ S 65 2010 року.
Людмила Олексіївна Біловар зараз займається бізнесом. Станом на сьогодні вона є власницею 10 % компаній ТОВ «ЗАКАРПАТКУРОРТМІНВОДИ» та МПП «АЛЕКС», а також єдиним власником компаній ТОВ ФІРМА «КАРПАТИ ЛТД» та ТОВ «БІЛОВАР І К ЛТД». До речі, в останній юрфірмі колись працював Павло Іванович Балога. Нам також удалося віднайти ще один цікавий факт: Людмила Олексіївна Біловар є ветераном Закарпатської прокуратури. Тож таким великим бізнесом пані Людмила почала займатися зовсім нещодавно, перейнявши його у свого покійного чоловіка.
Отже, як бачимо, замість оновлення прокурорського корпусу очільники цього органу продовжують покладатися на правоохоронців, які успішно працювали в часи Януковича та щодо доброчесності яких є досить багато запитань.
Дана інформація буде нами офіційно передана до Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань запобігання корупції. PROSUD