Суддя Голосіївського районного суду міста Києва
Бойко Олександр Васильович.
Розслідування «PROSUD».
Прийнято вважати, що суддя повинен бути взірцем у суспільстві та дотримуватися усіх вимог закону та власної присяги. Однак у дійсності таких суддів знайти доволі важко. Натомість до більшості з них виникає ряд запитань з приводу професійної діяльності та способу життя.
Знайомтесь, суддя Голосіївського районного суду м. Києва – Олександр Васильович Бойко.
Олександр Васильович почав роботу в державних органах ще у далекому 1993 році. Відомо, що до 2005 року Олександр Бойко працював у органах МВС, зокрема у Козелецькому районному відділі УМВС у Чернігівській області. Лише у 2005 році Олександра Васильовича Бойка було призначено на посаду судді Козелецького районного суду Чернігівської області на 5-річний термін. А вже у 2010 році Верховна Рада України відправила Олександра Васильовича безстроково до Голосіївського районного суду міста Києва, де він працює і досі.
Що цікаво, у Козелецькому районному суді працював і батько Олександра Бойка – Бойко Василь Денисович. На цю посаду його безстроково призначили у 2000 році. А У 2007 році Василь Денисович взагалі став головою Козелецького суду.
Але повернімося до діяльності Голосіївського судді Олександра Бойка. У відкритому доступі нам вдалося знайти інформацію, що ще у 2012 році мало розглядатися питання про притягнення Олександра Васильовича до дисциплінарної відповідальності.
Аналогічне питання Вища кваліфікаційна комісія суддів України розглядала і у 2015 році. Однак на засіданні ВККСУ, що відбулося 2 липня 2015 року Комісія прийняла рішення зняти з розгляду дисциплінарну справу стосовно судді Бойка. Ще раз питання про відкриття дисциплінарної страви проти Бойка розглядалося в 2016 році.
Ми проаналізували декларації Олександра Бойка за 2014, 2015 та 2016 роки. За цей період його сукупний дохід склав 862 тис. грн. Дружина судді – Тетяна Сергіївна Бойко у 2014 році вказала 116 тис. грн доходу. Однак є цікава деталь: у декларації вона вказала 22 тис. грн доходів у графі «інші види доходів». А от як вона заробила решту грошей, а саме 94 тис. грн – не уточнила. У 2015 та 2016 роках пані Тетяна вказала лише 25 800 грн пенсії. Окрім всіх цих доходів, подружжя отримало аж 420 тис. грн страхових виплат в 2016 році.
У своїй декларації Олександр Бойко вказав, що досі користується службовою квартирою площею 89 кв. м., яку отримав у 2009 році. За нашою інформацією вона розташована в новобудові, за адресою вул. Ломоносова 52А.
Як відомо службова квартира надається лише тим суддям, у кого виникають проблеми із житлом. Однак у 2015 році дружина судді придбала одразу 2 квартири в Києві за дуже привабливою ціною - 150 000 грн! Розташовані вони в столичній новобудові за адресою вул. Успішна, 18. Квадратний метр в цьому будинку коштує близько 877 доларів. Тобто виходить, що за обидві квартири загальною площею 177 кв. м. дружина судді мала б заплатити майже 155 тис. доларів, але аж ніяк не 150 тис. грн за кожну квартиру. І хоча вже пройшло більше 2 років з моменту покупки дружиною судді власного житла – від службової квартири Олександр Бойко не відмовляється.
Цікаво, що повністю ідентичні за площею дві квартири у цій новобудові має і матір Тетяни Сергіївни – Луговська Ганна Михайлівна.
Окрім квартир у Києві, суддівське подружжя задекларувало ще дві квартири в смт. Козелець, що на Чернігівщині.
У реєстрі речових прав на нерухоме майно нам вдалося дізнатися, що Олександр Бойко володіє частиною квартири в смт. Козелець, вулиця Фізкультурна, 1. Частину цієї квартири площею 192 кв. м. суддя отримав у спадщину. Та найцікавіше, що суддя не вказав її у своїй декларації. Відсутня у декларації й інша квартира, яка розташована майже по-сусідству: смт. Козелець, вулиця Фізкультурна, 3. Частина цього житла площею 199 кв. м. перебуває у власності дружини судді.
Окрім квартир, Бойко Олександр Васильович задекларував земельну ділянку у Дмитрівці, що у Києво-Святошинському районі.
Цікаво, що у декларації судді немає жодного автомобіля: ні у нього, ні у його родичів, ні у власності, ні у користуванні. Та у реєстрі судових рішень ми знайшли інформацію, що ставить під сумнів дані декларації. Відповідно до судового рішення Апеляційного суду Чернігівської області, «06 травня 2017 року, о 05 год. 55 хв. Бойко Олександр Васильович у м. Чернігові, по пр. Миру, 44-Г, керував транспортним засобом «Тойота», в стані алкогольного сп'яніння». До речі, відзначимо, що практично вперше бачимо, щоб суддю, спійманого за керуванням у стані сп’яніння, було покарано та ще у такий короткий термін. Олександра Бойка оштрафовано на 10 200 грн. та позбавлено прав керування на 1 рік.
З рішення суду випливає, що суддя Бойко намагався уникнути покарання шляхом подання сумнівних довідок. Так, він надав до суду висновок спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи з Києва, відповідно до якого аналіз крові не показав стану сп’яніння. Але відповідно до цього висновку забір крові був зроблений о 9:05 у м. Києві, тоді як у Чернігові він звільнився лише о 08:35. До честі Апеляційного суду Чернігівської області цей сумнівний доказ був відкинутий і покарання судді Бойка, встановлене судом першої інстанції, залишено без змін.
Дана ситуація показує, що суддя явно порушив правила суддівської етики, а використання документів з ознаками фальсифікації взагалі є злочином. Також виникає логічне запитання: чому в декларації судді відсутнє будь-яке право користування автомобілем ? Чи суддя вказав у декларації усе своє майно?
Окрім нерухомості, родина судді має багато заощаджень: 208 тис. грн готівки та 40 тис. доларів. До того ж два роки поспіль суддя позичав третім особам по 10 тис. доларів, що майже дорівнює його річній зарплаті.
У реєстрі фізичних та юридичних осіб ми також дізналися, що Тетяна Сергіївна Бойко займається бізнесом та є власником 10% ТОВ «ПРАЙМ ФУДС Україна». Ця компанія займається оптовою торгівлею фруктами та овочами.
Але у декларації судді відсутні будь-які корпоративні права у його дружини. Це однозначне порушення Закону «Про запобігання корупції».
Тож як бачимо, до судді Олександра Бойка є доволі багато запитань, пов’язаних із його професійною діяльністю та способом життя. Сподіваємося, що відповідні контролюючі органи врахують наведену нами інформацію. А ми в свою чергу продовжимо слідкувати за кар’єрою Олександра Васильовича у Голосіївському райсуді.
Дана інформація буде нами офіційно передана до Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань запобігання корупції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради правосуддя. PROSUD