Заступник прокурора Львівської області
Голомша Андрій Миколайович.
Розслідування «PROSUD».
Непотизм – це доволі поширене явище в українському суспільстві, яке означає працевлаштування своїх родичів або знайомих на держаних посадах. У народі воно отримало іншу назву – «кумівство». Про це ганебне для демократичних країн явище неодноразово розповідали українські громадські діячі, журналісти та активісти. Ганебним воно є тому, що замість справжніх професіоналів, які дійсно можуть виконувати свої обов’язки гідно та доброчесно, на державні посади призначаються ті, хто виконують волю своїх роботодавців, часто навіть всупереч букві закону. Особливо поширеним це явище є у правоохоронних органах, зокрема в українській прокуратурі, де часто працюють цілими сім’ями.
Знайомтесь, Андрій Миколайович Голомша – заступник прокурора Львівської області.
Свою прокурорську кар’єру Андрій Голомша розпочав у березні 2007 року, коли його було призначено спочатку на посаду старшого помічника, а потім і заступника прокурора Личаківського району м. Львова. Втім, уже через рік Андрій Миколайович змінює львівську прокуратуру на київську та займає посаду заступника прокурора Солом'янського району м. Києва. У 2010 році Андрій Миколайович повертається до Львова та працює на різних посадах у Львівській обласній прокуратурі та прокуратурі міста Львова. Сьогодні Андрій Голомша працює заступником прокурора Львівської області, куди він був призначений у квітні 2017 року.
Слідом за Андрієм Голомшею кар’єру в прокуратурі вирішила будувати і його сестра – Мар'яна Миколаївна Голомша. У її декларації зазначається, що вона є начальником одного із відділів прокуратури міста Києва. У декларації також вказано, що чоловік пані Мар’яни – Артем Олександрович Олійник 2015 року працював у ГУ МВС України в Київській області. Втім, власної декларації Артем Олександрович за 2015 рік не подав, хоч і був державним службовцем. Його декларація з’явилася тільки у 2017 році, де своїм місцем роботи він вказав уже Міністерство аграрної політики та продовольства України. Тут він працює завідувачем сектору запобігання та виявлення корупції.
Найбільш відомим є батько обох прокурорів, колишній перший заступник Генпрокурора Махніцького – Микола Голомша. Микола Ярославович Голомша – прокурор зі значним досвідом. В органах прокуратури він працював із 1988 року. Як сказано в його біографії, саме він проводив розслідування у найбільш резонансних справах, зокрема: загибелі лідера Народного руху України В’ячеслава Чорновола, смерті відомого композитора Володимира Івасюка, про замахи на слідчу з особливо важливих справ прокуратури Галину Климович, про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе. Працював Микола Ярославович і в часи Януковича – він обіймав посаду військового прокурора Центрального регіону України. За це у 2014 році Генпрокурор Ярема звільнив Голомшу відповідно до Закону «Про очищення влади». Після цього Микола Голомша зайнявся політичною діяльністю та 2015 року презентував власну політичну партію «Патріот».
Доки Микола Голомша займав найвищі посади в Генеральній прокуратурі, його рідний брат Ярослав Ярославович Голомша теж отримав підвищення та став начальником Головного управління МВС у Київській області. Проте майже одночасно з братом, у жовтні 2014 року генерал-майор міліції теж був «люстрований».
За інформацією інтернет-порталу «Наші гроші», у тому ж 2014 році начальником ДАІ Львівської області став Степан Харабара. За даними представника ГО «Дорожнiй контроль» Сергiя Круглова, Харабара «був водiєм нинiшнього заступника Генпрокурора Миколи Голомшi».
Та і це ще не всі представники родини Голомші в прокуратурі. Син екс-керівника МВС у Київській області та, відповідно, племінник екс-заступника Генпрокурора Микола Ярославович Голомша-молодший 26 липня 2016 року теж отримав прокурорську посаду – наказом Генпрокурора України він призначений першим заступником прокурора Тернопільської області.
Тож дивного в тому, що Андрій Миколайович Голомша обрав малооплачувану державну службу, нічого немає. Адже, судячи з його родинних зв’язків, робота на держслужбі у родині є сімейною справою.
Ми також проаналізували декларації Андрія Голомші за 2015 та 2016 роки. Дохід прокурора за цей час склав 484 тис. грн, а дохід його дружини – 195 тис. грн.
Мешкає прокурорська родина у будинку в с. Солонка, що на околицях Львова. Власником цього маєтку на 264 м² є тесть прокурора – Мартинишин Роман Володимирович. А тому прокурор разом із дружиною та донькою з 2013 року мають тільки право користування ним.
З 2012 року Андрій Миколайович має право користування службовою квартирою у Львові. Втім, навіщо йому ця квартира після 2013 року, коли він отримав право користування елітним будинком під Львовом? Адже службові квартири отримують ті, хто дійсно потребує житла.
Серед заощаджень у прокурора зі Львівщини 43 тис. грн на рахунку у банку та 50 тис. грн готівкою. Ще 80 тис. грн готівкою є у його дружини та трохи більш ніж 5 тис. грн у банку.
Не менш цікавою є декларація сестри прокурора. З неї видно, що у 2010 році матір прокурора стала власницею квартири в Києві на 268 м². Вказана в декларації вартість, у яку обійшлося Мирославі Йосипівні це помешкання, – 553 тис. грн. За нашою інформацією, дана квартира знаходиться за адресою вул. Володимирська, 49А, що в історичному центрі столиці. Сьогодні подібне житло в цьому будинку коштує щонайменше 1,8 млн дол, або 46 млн грн!
У декларації також вказано, що батько прокурора, перший екс-заступник Генпрокурора Махніцького, Микола Ярославович Голомша має на рахунках у банку 5,2 млн грн. Звідки такі гроші в людини, яка все життя пропрацювала у прокуратурі, – невідомо.
Як бачимо, Андрій Миколайович Голомша теж обрав кар’єру в органах української прокуратури, як і більшість членів його родини. Про те, чи допоміг Андрію Голомші влаштуватися у львівській прокуратурі його впливовий батько, ми можемо лише здогадуватися. Утім, вище перераховані факти ще раз підтверджують тезу про поширеність непотизму в українських правоохоронних органах. А ми і надалі будемо уважно слідкувати за професійною діяльністю Андрія Миколайовича Голомші та інших не менш впливових його родичів на предмет об’єктивності та неупередженості під час виконання своїх службових обов’язків.
Дана інформація буде нами офіційно передана до Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань запобігання корупції, Генеральної прокуратури України. PROSUD