Згідно Конституції України, перше призначення на посаду судді здійснює Президент України строком на п’ять років. Після закінчення п’ятирічних повноважень судді, Верховна Рада має проголосувати за його або її призначення на посаду вже безстроково. Однак, виявляється, що деякі судді вирішують закінчити свою кар’єру ще до закінчення п’ятирічних повноважень.
Знайомтесь, суддя Приморського районного суду міста Одеси – Крикливий Олег Миколайович. Призначений суддею терміном на п’ять років Указом Президента України В. Януковича від 23 січня 2012 року.
Прізвище «Крикливий» більш відоме завдяки батьку Олега Миколайовича, депутату Одеської міськради від «Морської партії» та одного з найближчих соратників колишнього регіонала Сергія Ківалова – Миколі Федоровичу Крикливому.
П’ятирічні повноваження судді Олега Крикливого закінчуються лише в 2017 році. Однак, 16-го липня 2016 року, після чотирьох років роботи суддею, Олег Миколайович написав заяву про звільнення у зв’язку з небажанням надалі продовжувати займатися судовою діяльністю.
Ми ж вирішили перевірити, що саме стало причиною такого рішення пана Крикливого: пошук нового призначення по життю чи бажання уникнути перевірки своєї роботи, яка чекає на нього після закінчення 5-річного терміну?
Отже, згідно декларації пана Крикливого за 2014 рік, основним доходом його родини є заробітна плата судді.
Єдиним задекларованим майном пана Крикливого є ділянка площею 12 соток.
Відомостей у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо цієї ділянки ми не знайшли.
У той же час, пан Крикливий є власником 1/3 квартири в Одесі. Згідно реєстру, право власності на цю квартиру суддя оформив ще в 2004 році, але належить вона йому і по сьогоднішній день. Очевидно, пан Крикливий просто забув внести інформацію щодо цього майна у свою декларацію. Співвласниками ж даної квартири є сестри Олега Миколайовича.
Відповідно до декларації, все інше майно належить дружині Олега Миколайовича. Наприклад, земельна ділянка на 15 соток та садовий будинок площею 442м² на березі лиману в смт. Затока.
Ось такий вигляд має цей будинок на відео та фото.
3 - 3
<
>
Як бачимо, на ділянці, яка повністю належить дружині пана Крикливого, розміщено величезний будинок-дуплет. Одна його частина, площею 442м², належить Наталії Крикливій (праворуч), інша, на 452м² – одеському адвокату Владиславу Фонарьову (ліворуч). Про можливі корупційні ризики у зв’язках між адвокатами та суддями ми згадували неодноразово та ще більше підозр виникає в такому поєднанні, коли адвокат та суддя живуть буквально через стіну спільного будинку.
Зауважимо, що прибережна смуга, яка знаходиться біля будинку, не належить та не перебуває в оренді родини Крикливого. Згідно 13 статті Конституції України та 47 статті Водного кодексу України, громадяни мають право на вільний доступ до водойм, а все будівництво має вестися в 50-ти метровій зоні від водойми. А отже, подвір’я судді Олега Крикливого та його сусіда, яке перегороджує прохід вздовж лиману, є нічим іншим як самочинним та незаконним будівництвом.
Відразу виникає асоціація з так званим «будиночком Гаррі Потера», який належить близькому другові батька судді Крикливого – Сергію Ківалову. Будинок пана Ківалова також абсолютно незаконно перегороджував доступ громадянам до берега моря до того моменту, поки громадськість сама не відкрила собі доступ до води за допомогою трактора.
Окрім садового будинку, володіє дружина судді Крикливого ще одним будинком, двома квартирами та двома паркомісцями в Одесі.
Зауважимо, що обидві квартири та машиномісця знаходяться в елітному житловому комплексі за адресою Французький бульвар, 22. Ціна нерухомості в даному будинку стартує від 1тис.$/м².
Про те, як дружина судді, з власним доходом менше 3тис.грн./міс., може дозволити собі таку елітну нерухомість, можемо тільки здогадуватися.
Зауважимо, що за даними порталу «Наші гроші», окрім дружини й інші члени родини судді Крикливого володіють 12(!) квартирами, 5 машиномісцями та іншою нерухомістю на 350м².
Як бачимо, суддя Олег Крикливий має чимало нерухомості, яка б могла викликати ряд питань під час проходження ним кваліфікаційного оцінювання. Однак, Олег Миколайович вирішив уникнути цього процесу та написав заяву про звільнення. За нашою інформацією, на розгляді у Вищої кваліфікаційної комісії суддів України знаходиться 3 скарги щодо діяльності судді Крикливого. Ми сподіваємося, що заява про відставку буде задоволена тільки після розгляду скарг на даного суддю та відкриття можливого дисциплінарного провадження.
Дана інформація буде нами офіційно передана до Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань запобігання корупції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції. PROSUD